Bled, 26-27. avgust 2007: Center za evropsko prihodnost in Ministrstvo za zunanje zadeve Republike Slovenije sta na Bledu organizirala drugo mednarodno konferenco Strateški forum Bled z naslovom - Evropska unija 2020: Združena in enotna. V Esotechu smo se odločili, da podpremo tokratni Strateški forum in pri tem še posebej panel z naslovom Energetika in klimatske spremembe, ki mu je prisostvovalo okoli 150 udeležencev foruma.
Na panelu Energetika in klimatske spremembe je bil poudarek na pomenu globalne vloge, ki jo ima Evropa pri prizadevanjih za zmanjšanje segrevanja ozračja. Pri tem pa je skupen odnos do varčne rabe energije in varstva okolja - ključen. Svoja stališča so med drugimi predstavili: Andrej Vizjak minister za gospodarstvo, Ana Palacio nekdanja španska zunanja ministrica in podpredsednica ter svetovalka Svetovne banke, Hans van der Loo vodja evropskega urada za zvezo pri naftnem podjetju Shell, Ernest Petrič predsedujoči svetu guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), in ostali. Zaskrbljujoče je dejstvo, da se je v stotih letih povpraševanje po energiji bistveno povečalo, saj danes samo v enem dnevu porabimo toliko energije kakor pred stoletjem v dveh letih. Zato so izredno pomembne nove tehnologije, ki bodo omogočile večjo energetsko učinkovitost in predvsem prispevale k zmanjšanju ogljikovega dioksida v ozračju. V tem trenutku imajo jedrske elektrarne na globalni ravni 16 odstotni delež, kar pomeni energetsko neodvisnost posameznih držav. Zato bi energetska strategija na ravni Evropske unije, med drugim tudi spodbudila zavest javnosti o prihodnjih energetskih rešitvah.
Pri obravnavi vseh ključnih vprašanj sodobne Evrope, je v okviru Strateškega foruma Bled, sodelovalo več kot 400 najvišjih vladnih predstavnikov, politikov, predstavnikov Evropske unije, vodilnih predstavnikov zasebnega sektorja in strokovnih skupin ter nevladnih organizacij iz 50 držav in 6 mednarodnih organizacij. Letošnje teme so bile povezane s pripravami Slovenije na predsedovanje Evropski uniji v prvi polovici leta 2008. Tako so vodilni nosilci odločanja iz javnega, zasebnega in akademskega razpravljali o vsebinah, ki so bile združene v panelih:
- Naslednja širitev EU
- Energetika in klimatske spremembe
- Globalna prevlada
- Prihodnost procesa integracije EU
Organizirani sta bili tudi dve okrogli mizi:
- Gospodarske in politične težnje v Južnem Kavkazu in Srednji Aziji: vloga EU in OVSE
- Turčija v Evropi.